środa, listopada 27, 2019

Top 5 najlepszych książek przeczytanych w 2019


Rok się kończy, powoli można się zabierać za podsumowania! Lubię robić takie książkowe, bo pozwala mi to dokładnie przyjrzeć się temu, co czytam i temu, jak zmienia się moje czytelnicze upodobanie. Zacznę od tych pozytywnych, topowych zestawień 5 najlepszych. 
W tym roku książek przeczytałam jak do tej pory jedynie 33. Wydaje się mało, patrząc na to, w jakich ilościach inni pochłaniają lektury, jednak i tak jestem zadowolona. To, że czytam wolniej, nie znaczy, że ze mną gorzej ;) 

Do wszystkich chłopców, których kochałam
Przyznaję bez bicia - pierwsze obejrzałam film! Ale on tylko nakręcił mnie bardziej na przeczytanie książki i dalszych tomów opowiadających o Larze Jean i jej siostrach. Jest to ten typ książki, który pochłonąć można w jeden wieczór, z ciepłą herbatką i kocykiem dla komfortu. Podoba mi się ogromnie ukazana tu więź między siostrami Song oraz ich relacja z tatą, który wychowuje dziewczyny sam. Przede mną ostatnia, niedawno wydana w Polsce część i mam nadzieję, że będzie równie śmieszna, wciągająca i przyjemna jak ta!


Lara Jean w pudle na kapelusze, które dostała od matki, trzyma listy miłosne. I to nie byle jakie! Dziewczyna napisała je sama i skierowała słowa do swoich byłych obiektów westchnień, by ten sposób wyleczyć się z niechcianego uczucia. Łącznie powstało pięć listów, które nigdy nie miały trafić do adresatów.
Jednak ktoś ukradł pudło i wysłał spisane na papierze słowa, które miały wyleczyć złamane serce dziewczyny. Wszyscy chłopcy, w których kiedyś kochała się Lara, otrzymują wiadomości. Całą sytuację można by obrócić w żart, gdyby nie to, że jednym z nich, jest były chłopak starszej z sióstr Song.


Siedmiu mężów Evelyn Hugo
Cudowna historia! Fabuła jest tu płynna, wszystko idealnie do siebie pasuje, a czyta się tak, że nawet na siku szkoda wstać. Ta książka była ze mną wszędzie, w tramwaju, autobusach, pracy. Czytając ją nie mogłam nawet na chwilę się od niej odciągnąć. Postać Evelyn napisana jest tak, że jakoś nie da się jej nie lubić, zwroty akcji sprawiają, że chce się więcej, a tu się okazuje niestety, że książka się skończyła, a człowiek zastanawia się jakim to cudem tak szybko, chociaż przez kilka dni chodził do niej wręcz przyklejony ;)


To spotkanie zmieni życie Monique. Młoda dziennikarka dostaje propozycję przeprowadzenia wywiadu z Evelyn Hugo – aktorką, która ma za sobą imponującą karierę w Hollywood. Warunek jest jeden: ta rozmowa nie może zostać opublikowana przed śmiercią artystki. Evelyn opowiada o tym, jak wyrwała się z biedy i trafiła do wymarzonego świata kina. Sława, pieniądze, skandale i blask reflektorów… W Hollywood nikt nie jest bez grzechu. Dlaczego Evelyn ma za sobą aż siedem małżeństw? Kogo kochała naprawdę? Jej życie kryje tajemnice, które nigdy nie powinny trafić na pierwsze strony gazet.

Nie odpuszczaj
Thriller, który dostałam od brata na urodziny. Co jak co, ale udało mu się trafić w dziesiątkę! Od pierwszej strony wiadomo, że lektura będzie przednia. Nie da się jej tak po prostu odłożyć na półkę. Trzeba nieprzespanej nocy i litrów herbaty, żeby móc spokojnie wrócić do normalnego życia. Historia, która śni się później przez jakiś czas. Ileż ja dni przesiedziałam, zastanawiając się nad zwrotami akcji i reakcjami bohaterów na to, co się tam wyprawia. Jeśli trzeba Wam czegoś na rozruszanie, bo dopadł Was zastój czytelniczy, to będzie idealne!


Detektyw Napoleon „Nap” Dumas z przedmieść New Jersey w ostatniej klasie szkoły średniej stracił brata. Leo i jego dziewczyna Diana zostali znalezieni martwi na torach kolejowych. W tym samym czasie Maura, dziewczyna, którą Nap uważał za miłość swojego życia, zniknęła bez śladu.
Przez piętnaście lat Nap Dumas bezskutecznie szukał ukochanej Maury. I liczył na wyjaśnienie zagadkowej śmierci brata. Wygląda na to, że wkrótce uda mu się poznać tajemnice sprzed lat.
Kiedy śledczy znajdują odciski palców Maury w wynajętym samochodzie należącym do podejrzanego o morderstwo, Nap rozpoczyna gorączkowe śledztwo. Zamiast odpowiedzi natrafia jednak na kolejne niewiadome. Okazuje się, że nie wiedział nic ani o kobiecie, którą kochał, ani o przyjaciołach z dzieciństwa, ani o opuszczonej bazie wojskowej, w pobliżu której dorastał, a przede wszystkim – nie wiedział nic o Leo i Dianie, których śmierć jest o wiele bardziej mroczna i przerażająca, niż kiedykolwiek mógłby sobie wyobrazić.


Stigmata. Prawda wyjdzie na jaw
O matuchno! Oto książka, której zawdzięczam wyciągnięcie mnie z takie zastoju. Końcówka roku zawsze jest dla mnie dość ciężkim czasem czytelniczym, bo nawał wszystkiego sprawia, że czytać można jedynie późnym wieczorem, bądź nocami. I jak wcześniej bardzo mi to nie przeszkadzało, tak im jestem starsza, tym gorzej znoszę pomijanie spania ;) Starość nie radość, jak to mówią. Jednak ta książka była totalnie lekturą nocną! Pokochałam ją i za główną bohaterkę i za to, że potrafiła mnie porwać tak, że zapominałam, że siedzę na własnym łóżku. Odpływałam daleko zatracając się w historii. 


Siedemnastoletnia Emma jest w rozpaczy po nagłej śmierci matki. Od zawsze były tylko we dwie – skryta, zamknięta w sobie pielęgniarka, która poświęcała się dla pacjentów, i jej córka – skupiona na sobie nastolatka, która niewiele wie o przeszłości matki, poza tym, że przed laty przeżyła wielką miłość – a ona, Emma, jest jej owocem. Zanim rodzice wzięli ślub, jej ojciec umarł na służbie, pracując wśród Lekarzy bez Granic. A teraz została zupełnie sama – jej matka zginęła w wypadku – prowadzony przez nią samochód wpadł do głębokiego jeziora. Ciała Agnes nie znaleziono.
Z odrętwienia po śmierci Agnes wyrywa Emmę tajemnicza przesyłka – niemal pusty album z dziwnymi, niepokojącymi fotografiami, i jedno krótkie pytanie: chcesz, żeby mordercom twojej matki uszło to na sucho?


Obsidio
Ile czekania! A jak się opłaciło! Idealnie satysfakcjonujące zakończenie. Te książki pochłania się ekspresowo, a co najlepsze, czytanie każdej ze stron to ciekawe doświadczenie. Wszystko przez ich różnorodność. Jedna to czat między bohaterami, druga to komiks, trzecia to tablica ogłoszeń, itp. Nie można się nudzić! Piękna okładka, aż chce się dotknąć, a jak się otworzy to można stracić dzień, bo wciąga człowieka na dłuuuugo. Napisana z dokładnością i rozmachem, non stop coś się tu dzieje. Nie będzie nudy! 


Rok 2575. Kolejny zwykły dzień w kolonii Kerenza, założonej przez megakorporację KWU, by wydobywać rzadkie surowce. O poranku Kady Grant rzuca swojego chłopaka Ezrę Masona i postanawia, że już nigdy się do niego nie odezwie. Nie spodziewa się jednak, że za kilka godzin będzie świadkiem inwazji BeiTechu, która ją i tysiące innych osób pozbawi domu.
Tych, którym udało się przeżyć, ewakuują trzy statki kosmiczne: Alexander, Hypatia oraz Copernicus. Ściga je wrogi pancernik Lincoln. Jego zadaniem jest uciszyć świadków brutalnego ataku na planetę. Tymczasem na pokładzie Copernicusa rozprzestrzenia się śmiertelnie niebezpieczny wirus, a system sztucznej inteligencji sterujący Alexandrem staje się... największym wrogiem ocalałych.
Kady włamuje się do zaszyfrowanej pamięci statków i odkrywa przerażającą prawdę o wydarzeniach dziejących się na jej oczach. Tylko jedna osoba może powstrzymać zagładę – jej (były!) chłopak Ezra.
(opis części pierwszej, bo to grzech by był spojlerować całą trylogię!)


Które z tych książek macie już za sobą? A które w planach? ;) 

4 komentarze:

  1. "Stigmatę" mam już za sobą, kupiłam ją ze względu na zdjęcia w środku :D Tylko szkoda trochę, że zdobienia na okładkach się trochę tak brudzą ;) Co do samej książki, to będę musiała wrócić, bo już fabuła się zatarła ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oj z tą okładką to prawda, trzeba uważać ;) Też chcę wrócić. Odkąd ją przeczytałam, to czuję, że muszę to zrobić. Tym razem jednak będę się do niej dobierać z zakreślaczami i samoprzylepnymi karteczkami ;)

      Usuń

Copyright © 2016 Myshelf and Books , Blogger